top of page

Champagne Pierre Baillette

Flot balancering af karakteren fra forskellige typer terroir
champagne, Pierre Baillette, champagneglas, vin vinglas, lehmann glas

Périne Baillette, som er datter af Pierre Baillette, har i dag ansvaret for familiens Champagne-hus i Trois-Puits. Hun lever og ånder for sine vine og formår på fineste vis at få udtrykt hvert terroir i alle cuvéer.

For at få så rent et udtryk som muligt i sine cuvéer, er tilsætningen af sukkerlikør ved endelig tapning (dosage) relativt beskeden. Friskheden i hver cuvée er fremherskende – også selv om alt er helt traditionelt fremstillet. Familien besidder i dag 3,65 hektar grand cru og 1er cru marker, og af disse fremstiller man ca. 13.000 flasker. Vinen lagres i såvel ståltank som træfade.

De fleste druer kommer fra marker i de to 1er cru byer Rilly-la-Montagne (pinot noir og chardonnay) og Trois-Puits (6 parceller med pinot meunier) – en mindre del fra to mindre besiddelser med chardonnay i Verzenay Grand Cru. Gennemsnitsalderen på vinstokkene er 35 år.

Markerne har siden 2007 været passet med minimal anvendelse af ukrudtsmidler, og i 2010 stoppede man enhver brug af kemisk behandling af vinstokkene. I dag ser Périne med glæde tilbage på disse beslutninger, da de, som hun siger, har medvirket markant til druekvaliteten sidenhen. Vinmarkerne gror dermed i høj grad "vildt", og maskiner anvendes mindst muligt. Derimod har to heste, Tarzan og Saumur, ofte deres gang i markerne. Hestene ejes i øvrigt af Périne´s mand Alexandre Chartogne, som i dag leder det anerkendte Champagnehus Chartogne- Taillet.

Périne´s tilgang til dyrkning skinner igennem hele produktionsprocessen, hvor der heller ikke tilsættes gær for at starte gæringen. Desuden får Périne fremstillet sine helt egne træfade. I kælderen bruger man endnu det efterhånden uddøende erhverv "remuage" – den manuelle drejning af flaskerne over tid med det formål at samle urenhederne i flaskerne i toppen, for så senere at skyde dem ud i forbindelse med degorgeringen. Denne proces foretages maskinelt stort set alle andre steder.

Al vin ligger i kælder og modner i mindst 3-6 år og derefter mindst 6 måneder som færdig Champagne på flaske, før det frigives.

Périne producerer følgende cuvéer:

Champagne Pierre Baillette - Périne Baillette, Trois-Puits
champagne, Pierre Baillette, champagneglas, vin vinglas, lehmann glas
champagne, Pierre Baillette, champagneglas, vin vinglas, lehmann glas
champagne, Pierre Baillette, champagneglas, vin vinglas, lehmann glas

Le Village - 40% pinot noir, 40% pinot meunier og 20% chardonnay. Dosage er 6 gram pr. liter.

Le Village Rosé: 40 % chardonnay, 35% chardonnay og 25% pinot meunier.  

Coeur de Village - 60% pinot noir og 40% chardonnay. Dosage er 0 gram pr. liter.

Coeur de l´Histoire - 60% pinot noir og 40% chardonnay. Dosage er 6,5 gram pr. liter. Årsproduktion ca. 1.500 flasker.

Coeur de Craie, Trois-Puits - 100% pinot noir. Dosage er 3,5 gram pr. liter. Årsproduktion ca. 600 flasker. Der anvendes 228 liters træfade. Årgangschampagne.

Coeur de Craie, Rilly-la-Montagne - 100% pinot noir. Dosage er 3,5 gram pr. liter. Årsproduktion ca. 300 flasker. Der anvendes 228 liters træfade. Årgangschampagne.

Coeur de Craie Verzenay - årgangschampagne

champagne, Pierre Baillette, champagneglas, vin vinglas, lehmann glas
bottom of page